Protokół z posiedzenia jury XIII Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie, przeprowadzonego w dniu 1 lutego 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie.
Komisja artystyczna w składzie: Barbara Płocica, Krystyna Trojanowska, Andrzej Karczmarzewski po obejrzeniu 8 prezentacji postanowiła przyznać:
Nagrodę Grad Prix Zespołowi Obrzędowemu „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego – nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł (jeden tysiąc) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Puchar Starosty Lubaczowskiego Józefa Michalika - za wierne odtworzenie praktyk magicznych związanych z medycyną ludową i oryginalna formę przekazu.
Dwie równorzędne I nagrody w wysokości po 750 zł (siedemset pięćdziesiąt) każda, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu: Zespołowi ”Białoboczoki” z Białoboków za przekazanie bogatych treści etnograficznych związanych z przyjęciem nowonarodzonego dziecka w atrakcyjny, pełen humoru sposób; Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za podjęcie mało eksponowanego tematu – pokazanie symbolicznego znaczenia, jakie miała kutia.
Dwie równorzędne II nagrody w wysokości 500 złotych (pięćset) ufundowaną przez Wójta Gminy Stary Dzików dla Zespołu „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego za dynamiczne, niezwykle plastyczne widowisko; oraz Zespołowi Obrzędowemu z Łazor za reżyserię widowiska i wyrazistą grę sceniczną aktorów ufundowana przez Bank Spółdzielczy w Lubaczowie.
III nagrodę w wysokości po 400 złotych (czterysta) ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie otrzymuje Zespół z Cewkowa za podjęcie trudnego tematu, jakim jest zbiorowa praca oraz za wykorzystanie starych elementów stroju (gorsety).
Jury ponadto postanowiło przyznać dwa wyróżnienia po 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych każde. Otrzymują je: Grupa Zespołu Regionalnego „Wesele Krzemienieckie” z Krzemienicy za walory muzyczne widowiska i Zespół „Biesiada” z Tuczemp za udany debiut sceniczny – fundatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.
Nagrodę rzeczową - tablet - ufundowaną przez Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz – otrzymuje Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego.
Jury pragnie podkreślić wysoki i wyrównany poziom tegorocznych prezentacji, i ich staranne przygotowanie. Dobrym przykładem zatrzymywania śladów przeszłości w dobie przemian kultury ludowej jest właśnie ten konkurs, jako jeden ze sposobów pomocy zespołom obrzędowym w podtrzymywaniu tradycji obyczajowych naszych przodków.
Dziękujemy za stworzenie sprzyjającej atmosfery i sprawne przeprowadzenie imprezy. Widzimy celowość jej organizacji i mamy nadzieję na kontynuację w przyszłości.
Posłuchaj relacji Katolickiego Radia Zamość
Zobacz fotorelację z przeglądu